Zážitkové vyučovanie v tento deň ešte pokračuje... Po obedňajšom občerstvení sme sa autobusom MHD premiestnili k národnej kultúrnej pamiatke Solivar v Prešove, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Prezreli sme si unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia (konský gápeľ, šachta Leopold, četerne - rezervoáre soľanky, huta, varňa, sklad soli, komory, kováčske dielne a klopačka - turňa). "...nikdy sme nič podobné nevideli, páčili sa nám stroje, ktoré vyrobili soľ pre ľudí..." skonštatovali naši žiaci. A učitelia dodali: "...soľ nad zlato..."
Európsky deň čísla tiesňového volania 112
Okresný úrad a Koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému v Prešove zorganizovali v piatok (9. februára) Deň 112, ktorý bol zameraný na propagáciu čísla tiesňového volania 112 a integrovaného záchranného systému. Hlavným cieľom podujatia bolo priblížiť poslanie čísla tiesňového volania 112, možnosti jeho využitia a spôsob správnej komunikácie volajúceho s operátorom. Naša škola vďačne privítala toto vzdelávacie podujatie, na ktorom sa zúčastnili nielen žiaci našej školy, ale aj predškoláci z MŠ. Po úvodnom privítaní prednostu okresného úradu nasledovala prezentácia čísla tiesňového volania 112 na Slovensku. V ďalšej časti programu boli pripravené jednotlivé stanovištia záchranných zložiek integrovaného záchranného systému (poskytovanie prvej pomoci Slovenského Červeného kríža, prezentácia Horskej záchrannej služby, činnosť Policajného zboru, činnosť civilnej ochrany, prehliadka automobilovej techniky...). Dokonalé zážitkové vyučovanie s veku primeraným výkladom pre naše deti a najmä poskytnutie potrebných teoretických vedomosti a praktických zručností k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí.
Fašiangový sprievod v obci
Fašiangy, Fašiangy... čo?... kde? No predsa v našej obci. Rok očakávaný fašiangový sprievod. Kedy? V sobotu 10.2. 2018 o 14.00 h.? Veríme, že tento rok sa zaradia do sprievodu nielen deti zo školy, ale aj naši bývalí žiaci a ich rodičia. Všetci ste srdečne pozvaní na Fašiangy v obci, ktoré už 4. rok organizuje Obec Rožkovany na čele s pani starostkou. Veselú fašiangovu sobotu, priatelia.
Všetkovedko
VŠETKOVEDKO - veľký súboj o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími je pre zvedavé deti, ktoré chcú spoznať svet. Aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do 9. ročníka tejto celoslovenskej súťaže. V tejto súťaži sa opäť ukázalo, kto má všeobecné vedomosti (nielen naučené zo školy) z vlastivedy, prírodovedy, prvouky, slovenského a anglického jazyka, matematiky, hudobnej a výtvarnej výchovy... V kategórii Všetkovedko 2 (2. ročník) súťažili V. Sabolíková, D. Ľachová, K. Džubáková, M. Kosťov, T. Pribula, K. Randlová, S. Verešpej a J. Hudek. V kategórii Všetkovedko 3 (3. ročník) súťažili V. Hudeková, N. Kostolníková, T. Ščerba, M. Verešpej, N. Nehilová a A. Petríková. V kategórii Všetkovedko 4 (4. ročník) súťažili A. Koscelníková a S. Mišenková. Titul Všetkovedko získali žiaci Tadeáš Pribula a Matúš Verešpej, titul Všetkovedko školy získal Tadeáš Pribula z 2. ročníka. Úlohy vo Všetkovedkovi opäť zaujali, pobavili a oslovili žiakov našej školy a deti o nich rozprávali ešte niekoľko dní po súťaži...
Karneval
Najlepší spôsob ako si spríjemniť, či osláviť polročné vysvedčenie je dobrá zábava s kamarátmi. 1. februára 2018 zorganizovali učitelia ZŠ s MŠ v Rožkovanoch karneval pre malých i veľkých žiakov našej školy. Rozmanitosťou, či nápadmi v podobe krásnych kostýmov a masiek očarili samotné deti. Na tanečnom parkete sa vykrúcali princezné, rytieri, zvieratká, rozprávkové postavičky a mnohé skvelé masky. Okrem tanečných kreácií boli pre deti pripravené rôzne súťaže a slávnostná promenáda. Zvíťazili všetci, ktorí mali chuť zabávať sa, tancovať, spievať a naplno si užívať fašiangový čas. O skvelú zábavu sa postarali aj princezné a dvorné dámy (pani učiteľky), o výbornú muziku čertík Václav (p. učiteľ) a tie najchutnejšie rožkovianske fašiangove šišky nám upiekli tetušky z Jednoty dôchodcov v Rožkovanoch... ďakujeme!!!!!
Tanec v nás
"...tanec je niečo čarovne krásne, silné a prirodzené. Je to umenie, ktoré vychádza z hĺbky bytosti, kedy každý pohyb vie byť ako slovo..." 2. ročník tanečnej prehliadky "Tanec v nás", organizovanej pre deti zo školských klubov pripravil Školský klub detí pri ZŠ s MŠ v Pečovskej Novej Vsi, vo štvrtok 25. januára 2018. V Kultúrnom dome pri Obecnom úrade v Pečovskej Novej Vsi sa zišlo množstvo detí z 8 školských klubov nášho regiónu, ktorí sa predstavili širokou paletou tanečných žánrov (moderný, spoločenský, scénický, skupinový, hip-hop...) a najmä nadšením, dobrou náladou a radosťou zo stretnutia. Náš školský klub reprezentovali: E. Kicková, S. Sabolík, P. Korinková, K. Randlová, V. Sabolíková, J. Hudek, T. Pribula, T. Ščerba, V. Hudeková a N. Kostolníková. "...máme ho v sebe, je v každom z nás, nechajme sa ním unášať, prejaviť ho v nás..."
Šaliansky Maťko 2018
"...bola raz jedna malebná krajina - Slovensko sa zvala. V nej malé mestečko Šaľa. A tá Šaľa Šalianskeho Maťka Jozefa Cígera Hronského mala... Do tohto mestečka detičky sa schádzať začali, aby si rozprávali, čo dobré je a čo zlé, koľko hrdinov poznajú... Školské kolo 25. ročníka Šalianskeho Maťka sme uskutočnili v našej škole v pondelok 22. januára 2018. Víťazi každej kategórie postúpili do okresného kola, ktoré tradične organizovala ZŠ Hviezdoslavova 1 v Lipanoch, v stredu 24. januára 2018. V 1. kategórii obsadila naša Agátka Petríková krásne 2. miesto s povesťou Kráľova studňa. Adelka Koscelníková získala Čestné uznanie za účasť v okresnom kole, a to s povesťou Banskobystrická šikmá veža.
Jasličková pobožnosť
Do galérie Jasličková pobožnosť boli pridané fotografie.
35
Jasličková pobožnosť 2017
Jasličky, betlehem a vianočný stromček sú vianočné symboly, ktoré sú vždy sugestívne a drahé našim rodinám. Hovoria o svetle, ktoré Ježiško priniesol do sveta svojim narodením. Dotýkajú sa sŕdc všetkých, pretože hovoria o bratstve, intimite a priateľstve, pozývajú ľudí našej doby znovu objaviť krásu jednoduchosti, vzájomného delenia sa a solidarity... Aj v tomto roku bola jasličková pobožnosť v kostole v Rožkovanoch akýmsi volaním po jednote, harmónii a pokoji... Spojila všetkých: kňazov, účinkujúcich folkloristov mužskej a ženskej speváckej skupiny Jazero, deti z Jazierečka a Jazierka, folkloristov z Dubovice a Brezovice a všetkých prítomných veriacich. Jasličky tohto Dieťaťa v Rožkovanoch odovzdali v tento deň posolstvo svetla, nádeje a lásky...
Vianočná oblátka
Máme radi toto vianočné obdobie, všetci sme zrazu tak trochu milší, pomáhame si a delíme sa aj o také maličkosti, ako je úsmev, medovníčky či vianočná oblátka. Premýšľam nad tým, čo je pre nás symbolom Vianoc... čo je vzácnejšie ako domáce oblátky s medom, vlašskými orieškami a cesnakom. V utorok (19. decembra 2017) rozvoniavali aj v našej škole, kedy sme mali opäť možnosť vyskúšať si piecť pravé oblátky na štedrovečerný stôl. Jedinečné, krehučké, chrumkavé dobrôtky, niekoľko storočná tradícia našich predkov svojou nádhernou vôňou prísad a vanilky prevoňali celú našu školu...
Vianočná akadémia 2017
"Ježiško príde ku každému z vás, je tu čas Vianoc, je vianočný čas, v každom z nás ..." V duchu osláv Jeho narodenia sa v pondelok, 18. decembra 2017, uskutočnila vianočná akadémia, ktorú pripravili žiaci ZŠ s MŠ pod vedením všetkých vyučujúcich. Krásne vianočné ľudové koledy a vinše, scénky a tance si v nádherne vyzdobenom kultúrnom dome prišli pozrieť rodičia, starí rodičia a všetci priatelia našej školy, aby sa v tom predvianočnom zhone na chvíľu zastavili a vychutnali si čaro blížiacich sa vianočných sviatkov. Dojímavú vianočnú atmosféru umocnili vizuálne počítačové efekty a nechýbala ani bohatá vianočná tržnica z rúk detí ŠKD. "... keď poslal svojho Syna na svet, nepostaral sa o to, aby sa jeho syn narodil v prepychovom paláci, aby mal vyberané jedlá, ale postaral sa o to, aby jeho Syn prišiel na svet a mohol vyrastať v usporiadanej rodine..."
Mikulášske všeličo 2017
"Mikulášske všeličo spojené s burzou hračiek" - podujatie, ktoré si počas jednotlivých ročníkov získalo priaznivcov nielen u detí ŠKD regiónu Hornej Torysy, ale aj u dospelých. V Mestskej hale v Lipanoch pri ZŠ Hviezdoslavova 1, sa 7. decembra 2017 zišlo 17 družstiev, ktoré si zasúťažili, zacvičili a zabavili sa v 17 disciplínach zameraných na zručnosť, tvorivosť, šikovnosť, postreh, vynaliezavosť a najmä na hru, zábavu a potešenie. Svätý Mikuláš bol mužom skromným a dobrého srdca a tiež vlastnil cnosť milosrdnej lásky. Azda preto je na spomínanom podujatí tradíciou vzájomné obdarovanie sa hračkami medzi jednotlivými školskými klubmi detí. Naše družstvo ŠKD reprezentovali A. Koscelníková, N. Kostolníková, V. Hudeková, M. Verešpej a T. Ščerba.
Martinko Klingáč
Mikuláš bol dnes naozaj štedrý. Okrem sladkostí myslel aj na duchovný darček pre malých i veľkých a tak nám všetkým "vyčaril" v tento deň aj činoherno-bábkovú rozprávku Martinko Klingáč v podaní výborných hercov Divadla Portál: predstavenie s pesničkami o nešikovnej Hanke, ktorej pomôže Martinko Klingáč vyriešiť situáciu, do ktorej sa nečakane dostala. Má to však háčik - musí uhádnuť jeho meno. Pretvorený príbeh pôvodnej slovenskej rozprávky Pavla Dobšinského deti i učitelia ocenili mohutným potleskom a poďakovaním za duchovný zážitok.
Mikuláš v našej škole
"Mikuláš, Mikuláš, čo v tom vreci schovávaš? ... Sladkosti a cukríčky, len pre dobré detičky..." Po roku do našej školy opäť zavítal očakávaný Mikuláš, aby potešil svojimi darmi maličkých. Deti z MŠ a ZŠ si preň pripravili piesne, básne, rečňovanky a najmä krásny úsmev a rozžiarené očká. Niektoré deti mu dokonca sľúbili, že sa polepšia. Mikuláš nezabudol tohto roku na nikoho a neobišiel ani pani učiteľky, pani upratovačky a pani kuchárky, ktorým z lásky daroval sladkú odmenu za ich celoročnú prácu v škole. Ďakujeme, drahý Mikuláš (ďakujeme, milí rodičia), budeme ťa čakať aj o rok...
Hvezdáreň a planetárium v Prešove
Hvezdáreň a planetárium v Prešove je špecializovanou kultúrno-vzdelávacou a vedecko-výskumnou inštitúciou v oblasti astronómie. Jej hlavným poslaním je šírenie najnovších vedeckých poznatkov z astronómie a kozmonautiky medzi širokou verejnosťou. Činnosť hvezdárne je adresovaná žiakom a pedagógom na všetkých stupňoch škôl, teda aj žiakom mladšieho školského veku. Formou audiovizuálnych programov pod umelou hviezdnou oblohou planetária a formou prednášky a filmu v prednáškovej sále ponúkla Hvezdáreň v Prešove našim tretiakom a štvrtákom dňa 8. novembra 2017 zaujímavé a netradičné pohľady na vesmír, hviezdnu oblohu a našu Zem.
Deň úcty k starším
Jeseň je až poeticky krásna. A v jednom zo svojich mesiacov nám pripomína jednu z najvzácnejších cností, ktorá môže byť zrodená v duši človeka...úctu k starším. Úcta k tým, ktorí sa každý deň vzdávali radostí, ktoré im život ponúkal, aby urobili šťastnými nás, ich deti. 27. október 2017 patril od rána našim starkým: svätá omša v miestnom kostole, program v kultúrnom dome v podaní ich menších i väčších vnúčat z MŠ i ZŠ a nakoniec milé posedenie so slávnostným obedom a pohostením. Ako hovorí stará múdrosť ľudová, kto sa naučí vážiť si šediny, nemusí sa báť, že ostane v starobe nepovšimnutým. Nájdime si preto čas, vľúdne slovo, úsmev pre starkých neustále, nielen počas týchto októbrových dní.
Hodnotiaca správa za šk. rok. 2016/2017
https://zsmsrozkovany.edupage.org/files/Hodnotiaca_sprava_2016-17.pdf
Sabinovský Slávik 2017
XXI. ročník okresnej prehliadky spevákov ľudových piesní - Sabinovský Slávik 2017 sa uskutočnil v nedeľu 22. októbra 2017 v koncertnej sále KC Na korze. Sedemnásť talentovaných žiakov zo základných škôl Sabinova a okolia venovali svoje ľudové piesne tým, ktorí už majú nejeden rôčik životných skúseností za sebou, našim milým starkým. O svoj spevácky talent sa podelili z našej školy Viktória Hudeková (s piesňami Ket ja išla z koscela a Ňe ti, beťar) a Matúš Verešpej (s piesňou V pondelok doma nebudem). Milé spoločenské podujatie bolo umocnené príhovorom primátora mesta Sabinov p. P. Molčana a riaditeľky MsKS v Sabinove p. L. Mihokovej. Vzácnou ozdobou celého programu bolo vystúpenie známej speváčky ľudových piesní - Vierky Horňákovej.
Jaskyňa Zlá Diera
Každoročne realizujeme v jesenných mesiacoch branno-účelové cvičenie, ktoré sme tento rok zorganizovali 26. septembra 2017 v nádhernom prírodnom prostredí Lačnovského kaňonu, a to návštevou ojedinelého krasového útvaru - jaskyne Zlá Diera. Vyzbrojení prilbami a čelovkami sme prechádzali tmou a po absolvovaní úzkej vstupnej chodby smerujúcej šikmo nadol spevnenej betónovými schodíkmi a vybavenej oporným zábradlím sme sa od sprievodcu (p. Rudolf Košč) dozvedeli prvé zaujímavé informácie. Jaskyňa síce patrí do pieskovcového pohoria Bachureň, vznikla však v dolomiticko-vápencovej kryhe, ktorá sem zasahuje zo susedného pohoria Branisko. Táto prírodná pamiatka sa nachádza v piatom (najprísnejšom) stupni ochrany. Pozornosť malých i väčších upútalo najpriestrannejšie miesto jaskyne - Katarínska hala a Jazierko šťastia. Kým sme si ich s údivom prezerali, od sprievodcu sme sa dozvedeli vysvetlenie pomenovania jaskyne Zlá Diera: V minulosti boli v tejto oblasti polia, lúky a pasienky, na ktorých sa pásli ovce a kravy. Niektoré zvieratá nešťastne spadli do tejto jaskyne - diery a deti, ktoré ich mali počas pastvy strážiť, boli od rodičov vyhrešené za zlé plnenie svojich povinností. Preto nazvali túto dieru zlou. V jaskyni sme si prezreli tiež kosti z oviec, jeleňa, lebku jazveca i medveďa s vypadávajúcim zubom. Štíhlejší a najodvážnejší (žiaci 1. ročníka) prešli tzv. Pôrodnou chodbou a poslednou zaujímavosťou bolo Jazierko, v ktorom si podľa legendy majú mladé devy a mládenci namočiť prsty, aby si do jedného roka našli budúcich partnerov. Z Diery sme vyliezli trochu špinaví, ale veľmi šťastní. Občerstvili sme sa opekanou klobáskou, zaspievali si piesne s harmonikou, vyskúšali streľbu zo vzduchovky, nazbierali huby a vdychovali čerstvý vzduch z panenského lesa. Na iné jaskyne deti rýchlo zabudnú, všetky sú totiž rovnaké. Všade je veľa ľudí a svetiel, všade musíme utekať, nikde nemajú čas sa pýtať a prežiť to, čo zažívajú. V jaskyni Zlá Diera nepredávajú vstupenky. Predávajú tu zážitok. S láskou a nadšením, radi, že sa môžu podeliť, pochváliť so svojim malým podzemným kráľovstvom...
Európsky týždeň mobility
Európsky týždeň mobility (ETM) sa koná každý rok od 16. - 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby vyzvali svojich obyvateľov využívať pre prepravu alternatívy osobných motorových vozidiel. Témou "Európskeho týždňa mobility 2017 je "Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita", Pri propagácii tejto témy sa dôraz kladie na dosiahnutie cieľa cesty, často za nižšie náklady pre jednotlivca i spoločnosť. V spolupráci s Obecným úradom v Rožkovanoch sa do tejto akcie zapojili takmer všetci žiaci našej školy. Vo štvrtok - 20. septembra 2017 vymenili pohodlie osobných áut za vlastné dopravné prostriedky, ktoré si odparkovali na školskom ihrisku. V rámci hodín telesnej a športovej výchovy si žiaci zajazdili v uliciach obce na vlastnom bicykli, kolobežke, kolieskových korčuliach a pennyboarde a na jednej z rožkovianskych ulíc si dokonca vyskúšali cestný slalom pomedzi prekážky. Zažili sme nielen príjemné, ale ocenili užitočné pre seba, obec, prírodu a Európu...