• Detské olympijské hry

• V piatok 26. mája 2023 hostila ZŠ v Uzovských Pekľanoch štyri základné školy (ZŠ s MŠ Rožkovany, CZŠ Ražňany, ZŠ s MŠ Kamenica, ZŠ Jakubovany) na výnimočnom športovom podujatí – Detských olympijských hrách (4. ročník)Slávnostnú atmosféru športovej olympiády umocnil úvodný ceremoniál, olympijský sľub, vztyčovanie vlajok zúčastnených škôl, štátna a olympijská hymna a zapálenie olympijského ohňa. Po slávnostnom otvorení OH súťažili žiaci v areáli futbalového ihriska v jednotlivých disciplínach (beh 50 m, beh 100 m, beh na 30 m cez prekážky, beh na 50 m cez prekážky, štafeta 200 m, štafeta 400 m, skok do diaľky z miesta, hod medicinbalom, hod granátom na cieľ, kameň-papier-nožnice). Naša športová výprava sa v konkurencii škôl nestratila, naopak - získala 13 medailí a 3. miesto v celkovom umiestnení škôl. Za prípravu a realizáciu tohto veľkolepého športového podujatia patrí organizátorom hier – Obci a ZŠ Uzovské Pekľany opäť naše veľké poďakovanie.

Výsledky:

•  Beh cez prekážky 30 m – 3. miesto: Teodor Janič (1. ročník)
            •  Beh na 50 m – 3. miesto: Teodor Janič (1. ročník)
            •  Skok do diaľky z miesta – 1. miesto: Kevin Sivák (2. ročník)
            •  Hod medicinbalom – 1. miesto: Jitka Siváková (2. ročník)
            •  Hod medicinbalom – 3. miesto: Michael Girašek (2. ročník)
            •  Skok do diaľky z miesta - 2. miesto: Alexandra Maľariková (2. ročník)
            •  Hod na cieľ - 1. miesto: Lea Smetanková (2. ročník)
            •  Hod na cieľ - 3. miesto: Nela Marchevková (2. ročník)
            •  Hod medicinbalom – 3. miesto: Marek Sivák (3. ročník)
            •  Štafeta - beh - 2. miesto: Viktória Mišenková (1. r.) + Rafael Farkas (2. r.) + Vanesa Horváthová (2.  r.) + Dalibor Marchevka (2. r.).
        • SARM 2023

• ...atmosféra, keď nastane slávnostné ticho, potom začnú plynúť tóny hudby, ktoré vystrieda slovo a spomienka na meno skromnej a nenápadnej ženy – spisovateľky Jolany Cirbusovej. Výročie jej narodenia si každoročne pripomíname literárnou kyticou, ktorú všetci zainteresovaní volajú jednoducho – SARM. Sabinovský autorský a recitátorský máj (38. ročník) alebo literárna súťaž recitátorov a mladých autorov sa uskutočnila v utorok 16. mája 2023 v priestoroch MsKS v Sabinove. Z našej školy získali ocenenie Dominika Pohlodková (I. kategória recitátorskej časti – poézia) a Nela Marchevková (I. kategória recitátorskej časti – poézia). V recitátorskej časti – próza súťažili aj Alexandra MaľaríkováLucia Štefančíková, ktoré si z recitátorského podujatia odniesli množstvo umeleckých zážitkov. Čo nás ale veľmi teší, že na recitačných súťažiach sa vo vyšších kategóriach objavujú recitátori z našej recitátorskej "liahne" a pokračujú so svojimi pedagógmi v rozvíjaní talentu. Srdečne blahoželáme nielen dievčatám našej školy, ale i bývalým žiakom za úspešnú a dôstojnú reprezentáciu!

• Slávik Slovenska 2023 - okresné kolo

• 12. mája 2023 zorganizovala ZUŠ v Sabinove okresné kolo celoštátnej súťaže Slávik Slovenska 2023. V priestoroch umeleckej školy sa v piatok rozozvučali aj najlepšie slávičie hlasy našej školy. I. kategóriu reprezentoval tretiak Richard Jurčenko, II. kategóriu - štvrták Aleš Čorba. I napriek žiadnemu umiestneniu sa chlapci vôbec nestratili vo veľkej konkurencii a svojím spevom potešili všetkých prítomných nadšencov folklóru. Ľudová pieseň je jedným z najkrajších pokladov Slovenska a skutočnosť, že ju k životu kriesia aj hlasy našich malých rožkovianskych slávikov je prísľubom, že nikdy nezanikne...

• Súťaž hliadok mladých zdravotníkov

• Po dlhšom čase sa v ZŠ Komenského 113 v Lipanoch opäť konalo okresné kolo Súťaže mladých zdravotníkov 1. a 2. stupňa ZŠ a osemročných gymnázií. Súťaže sa zúčastnilo 13 hliadok z okresu Sabinov. Našu školu na tejto súťaži reprezentovali žiaci 3. a 4. ročníka pod vedením p. uč. Mgr. Renáty Gajdošovej, ktorá sa príprave žiakov na túto nie ľahkú súťaž venuje už niekoľko rokov. Súťažiaci si "zmerali svoje sily" na piatich stanovištiach (1. vedomosti o Červenom kríži, 2. zdravotnícke vedomosti, 3. praktické ošetrenie poranenia pri páde z bicykla na dopravnom ihrisku, 4. uloženie zraneného do bočnej stabilizovanej polohy, 5. oživovanie človeka v bezvedomí (na figuríne). Hliadka v zložení Michal Kicko (4. r.), Aleš Čorba (4. r.), Tamara Ľachová (4. r.), Lucia Štefančíková (4. r.), Daniela Girašková (3. r.) a Richard Jurčenko (3. r.) si v súťaži vybojovala 1. miesto! Všetkým súťažiacim blahoželáme!

• Návšteva hasičskej stanice

• V mesiaci máj oslavujú všetci hasiči svojho patróna Svätého Floriána. Je to obdobie, kedy sprístupňujú hasičské stanice svoje priestory širšej verejnosti, ale najmä deťom a mládeži. V piatok 5. mája 2023 navštívili deti MŠ a žiaci ZŠ Hasičskú stanicu v Rožkovanoch (v nových priestoroch), kde nás srdečne privítal p. Peter Petruf, predseda DHZ Rožkovany a spolu so svojimi dobrovoľníkmi a členmi hasičského zboru pre nás pripravil prehliadku záchranných automobilov a rôznej hasiacej techniky. Vážime si ich obetavú prácu v prospech obce a obdivujeme ich vernosť heslu „Bohu slúž, vlasť miluj, blížnemu pomáhaj...“