• Šk.r. 2023/ 2024

•

Školský klub detí v Rožkovanoch funguje od roku 1999. Je školským zariadením, ktoré vzniklo na základe požiadaviek rodičov a je súčasťou našej školy dodnes. Tvorí ho jedno oddelenie pod vedením pani vychovávaťeľky Slávky Novickej. Toto doplnkové školské zariadenie navštevujú deti zamestnaných rodičov, ale aj tí, pre ktorých sa v mimovyučovacom čase vytvára kultivované a vhodné prostredie na zmysluplné a cieľavedomé trávenie voľného času. Žiaci majú dostatok prostriedkov, či už hračiek, hier, alebo kníh, s ktorými pracujú a vytvorené sú vhodné podmienky na ich pokojný pobyt v tomto školskom zariadení. Mesačný poplatok na réžijné náklady, tzv. školné je schválené Radou školy v sume 5 € na mesiac. V tomto školskom roku je v ŠKD zapísaných 26 detí od 1. - 4. triedy. Prevádzka ŠKD je denne od 11:20 - do 16.00 hod.

Popoludňajšia činnosť sa realizuje postupne po skončení vyučovania vo vlastných triedách, v herni, na školskom ihrisku, alebo mimo budovy školy podľa charakteru aktivít.

Tvorí ju :
                                       odpočinková činnosť
                                               rekreačná činnosť
                                                        záujmová činnosť
                                                             vzdelávacia činnosť

V odpočinkovej činnosti sa realizujú rôzne spoločenské - stolové hry, počúvanie hudby, sledovanie DVD, čítanie rozprávok a rozhovory na rôzne témy.

• Rekreačná činnosť väčšinou prebieha vonku, na čerstvom vzduchu. Tu využívame hlavne školské ihrisko. Hráme sa s deťmi rôzne pohybové hry, alebo chodíme na vychádzky.
          • Záujmová činnosť v sebe zahŕňa kreslenie, maľovanie, ručné práce, spievanie, tancovanie, besedy o prírode, o zdraví a vhodnom správaní. Organizujeme rôzne kvízy a súťaže.
          • Príprava na vyučovanie je zameraná na prípravu žiakov na vyučovanie. Učivo sa upevňuje aj pomocou didaktických hier.

• Cieľ : Hlavným cieľom je pestrou a zaujímavou činnosťou v čase mimo vyučovania dopĺňať výchovno vyučovací proces, uspokojovať záujmy žiakov s prevahou činností odpočinkového, rekreačného a záujmového charakteru. Rozmanitosťou aktivít zabezpečiť deťom zmysluplné, účelné a tvorivé využívanie času po skončení vyučovania. Vychovávateľka pracuje tak, aby deti našli v ŠKD pocit istoty, sebarealizácie a vhodné záujmy. Vedie deti k výdatnej pohybovej aktivite a rozvíja ich fyzickú zdatnosť.

• Hra v živote dieťaťa je dôležitým činiteľom v duševnom vývoji. Učíme sa prostredníctvom hry, učíme sa tým, že niečo opakovane skúšame, modelujeme, napodobňujeme, diskutujeme o veciach a procesoch. Preto dni v týždni sú pomenované tak, aby boli bližšie deťom a aby deti dopredu vedeli činnosť konkrétneho dňa.

SKLADBA TÝŽDŇA V ŠKD

P : Vzdelávací pondelok /TOV : spoločensko - vedná, vzdelávacia /

U:  Zručný utorok / TOV : pracovno - technická /

S : Športová streda / TOV : športovo, zdravotná a turistická /

Š : Umelecký štvrtok / TOV : hudobno - pohybová, esteticko - výchovná /

P : Hravý eko - piatok : / TOV : prírodovedno – enviromentálna /

Vnútorný poriadok pre ŠKD

1.    Do ŠKD sa žiak prihlasuje na základe písomného prehlásenia ( elektronická prihláška do ŠKD ).

2.    Dochádzka žiaka, ktorý je prihlásený do ŠKD, je povinná.

3.    Na obed do školskej jedálne odchádzajú žiaci ŠKD spoločne v sprievode pani vychovávateľky.

4.    Pred obedom si každý žiak umyje ruky, počas obeda sa správa podľa pravidiel spoločenského stolovania.

5.    Topánky a vrchné šatstvo si odkladajú žiaci na určené miesto.

6.    Opustiť ŠKD bez vedomia pani vychovávateľky je neprípustné.

7.    Žiak je povinný riadiť sa pokynmi pani vychovávateľky a plniť jej pokyny a nariadenia.

8.    Za hry, knihy, hračky a iné pomôcky zodpovedá kolektív žiakov ŠKD, ktorému boli pridelené.

9.    Dobu stanovenú v režime dňa musia všetci žiaci dodržiavať.

10.  Žiak môže byť zo ŠKD uvoľnený len na osobné vyžiadanie rodiča, st. súrodenca alebo starých rodičov.

11.  Za žiaka, ktorý na vyučovaní bol, ale neprišiel do ŠKD, vychovávateľka nezodpovedá!

12 . Odhlásenie žiaka zo ŠKD sa môže uskutočniť len na základe vážnych dôvodov po dohovore s pani riaditeľkou.

13.  Stanovený poplatok za pobyt žiaka v ŠKD ( t.j. 5 €  za každý mesiac) sa uhrádza vždy do 10.dňa v príslušnom                 mesiaci cez EduPage.

...aktualizované dňa 10.9.2023