• Detský folklórny súbor Jazierko

•

Detský folklórny súbor Jazierko aktívne pracuje pri Základnej škole s materskou školou v Rožkovanoch pod vedením pani učiteľky Mgr. Mileny Kaprálovej  ako súčasť folklórneho záujmového útvaru. Samotný sa začal vyvíjať v roku 2001 pod vedením vychovávateľky Slávky Šulíkovej ako folklórny krúžok. Vo svojich začiatkoch tento súbor vystupoval na školských podujatiach a obecných slávnostiach. Po nástupe Mgr. Kaprálovej (akordeón) do učiteľských radov našej školy sme vsadili na rozvoj detského folklóru v obci. Ochotne sa podujala spolupracovať aj Anna Baňasová, ktorá ma folklór "v krvi" a bol súbor na svete. V roku 2003 sme boli na  prehliadke detských súborov v Lipanoch ako JAZIERKO.

Oficiálne tento súbor vznikol 20. mája 2004. V ten deň bol pokrstený krstnou mamou Annou Servickou, populárnou speváčkou ľudových piesni. Bol to veľký deň pre školu a samotnú obec. Na krstnom galaprograme boli pozvaní pani Mgr. Arvayová VÚC, Mgr. Stanislavová KŠÚ, Mgr. Miková Magdaléna riaditeľka MsKS v Sabinove, pracovníčky spoločnej úradovne – Marta Lipovská, Ľubica Nehilová, Magda Jurová, pani Žilková, manželia Petrufovci – bývalí učitelia ZŠ, pani starostka Marta Porembová, členovia zastupiteľstva, sponzori – IPH, rodičia a starí rodičia „Jazierkáčov“.
          Anka Servická, charizmatická osobnosť, speváčka s veľkým srdcom, prijala úlohu krstnej mamy a slávnostne pokrstila Jazierko. Pani učiteľky „Sudičky“ vložili do kolísky symboly duchovných darov, pani riaditeľka Mgr. Darina Jacová rozkrojila tortu a všetci spolu s krstnou mamou si zaspievali hymnu „V Rožkovanoch“. Po galaprograme sa uskutočnila recepcia pre pozvaných hostí, na ktorej sa podávali rôzne dobroty z receptov našich starých mám. Hostia boli nadšení a nešetrili chválou. Začiatkom školského roka 2004/2005 sa realizujú zmeny v oblečení, zakupujú sa kožené krpce, jednotné košieľky a sukne. Zlepšuje sa hudobná interpretácia príchodom nového pána učiteľa Mgr. Václava Pribulu, ktorý spolu s pani učiteľkou Mgr. Milenou Kaprálovou sprevádzajú tento súbor hrou na akordeóne. Tento súbor zaznamenáva rôzne úspechy, na okresnej súťažnej prehliadke detského hudobného folklóru, pod názvom „Kreácie detského folklóru“, veľmi úspešným účinkovaním. Reprezentuje obec Rožkovany spolu so svojou krstnou mamou Ankou Servickou na rôznych vystúpeniach. Vo Vyšných Ružbachoch pre kúpeľných hostí, na OPEN DAY v Pivovare V. Šariš, na rôznych folklórnych festivaloch  a tým dôstojne prispieva k propagácií a šírenia dobrého mena celej obce. 25. október 2005 Čierny OROL v Prešove  patril Anke Servickej v programe ..a ja, a ja 20 rôčkov...a nechýbali aj Jazierkáči s milou gratuláciou a skvelým vystúpením. Všetci, ktorým sa páči spontánna radosť z ľudových tradícií, nenechajte si ujsť ani jedno naše vystúpenie.

Ste srdečne vítaní!!!!!!!!!!!!!